Čo vám hrozí, ak nemáte povinné ručenie?

Jednoducho povedané vám hrozí problémy, a to dosť veľké problémy. Poistenie zodpovednosti z prevádzky vozidla, skrátene povinné ručenie, je jednoducho nutnosťou, bez ktorej majiteľ automobil nesmie prevádzkovať na verejných komunikáciách. Z takéhoto poistenia sa totiž hradí všetky náklady na úhradu škody na vozidle iného majiteľa, ktoré ste poškodili pri vami zavinené dopravnej nehode, a ďalej tiež náklady spojené s liečením, prípadne úmrtím vodiča či spolujazdca poškodeného vozidla. A aj náklady tretích strán, napríklad na opravu poškodeného domu, do ktorého ste nabúrali pod.

Čo keď povinné zmluvné poistenie nemáte?

Ak takú poistku nemáte, hrozí vám, že všetky náklady, vrátane súdom stanového odškodnenie poškodených pri dopravnej nehode, budete musieť platiť vy sami. A to môže znamenať náklady v poriadku státisícov, miliónov a v prípade smrteľnej nehody, alebo zvlášť veľké škody až desiatok miliónov korún.

Ale ani nemusíte havarovať, aby ste na jazdenie autom bez uzavretej zmluvy o povinnom ručení finančne doplatili. Stačí, aby vás pri bežnej policajnej kontrole hliadka požiadala o zelenú kartu, ktorá dokladá platnú poistku. Keď ju nepredložíte, prípadne si hliadka podľa ŠPZ zistí, že je auto nepoistené, môžete dostať na mieste blokovú pokutu, ale ak sa celá záležitosť dostane až do správneho konania, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 5 až 40 tisíc korún. Navyše od 1. januára 2018 platí každý majiteľ Kancelárii poisťovateľov poplatok za každý deň, kedy auto nemalo uzavreté riadne povinné ručenie. Tento poplatok sa stanovuje podľa typu vozidla a môže dosiahnuť u osobného auta až niekoľko desiatok korún denne. Dávajte preto pozor, aby ste nezostali bez poistky ani deň.

Ako vybrať vhodné poistenie?

Pri výbere vhodného poistenia vychádzajte z porovnania ponúk povinného ručenia rôznych poisťovní a vyberte si tú, ktorá je pre vaše vozidlo najvhodnejšie. To nutne neznamená, že by mala byť najlacnejší ani najdrahší. Dávajte prednosť čo najvyšším limitom plnenia, pár ušetrených sto korún ročne vám nestojí za riziko veľké škody, ktorú poisťovňa kvôli nízkemu limitu neuhradí.

Netýka sa len automobilov

Povinné ručenie sa ale netýka len osobných a nákladných automobilov, autobusov, ale aj traktorov, trolejbusov. Podľa novej smernice Európskej únie, ktorá povinné ručenie vyžaduje aj od vozidiel Segway, či elektrobicyklov, musí mať povinné ručenie aj detská elektrická autíčka. Povinné ručenie pre detská autíčka je ale trochu príliš nielen pre českých rodičov, takže sa v tejto chvíli ide o zmiernenie smernice, alebo o výnimkách, ktoré by povinné ručenie pre detské autíčka z platenia vylúčili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *