Na čo si dať pozor pri výbere hypotéky?

Chystáte sa rekonštruovať byt, alebo ste sa dokonca rozhodli pre obstaranie úplne nového bývania? Potom iste viete, že na financovanie môžete požiadať niektorú z bánk o hypotekárny úver. Pri výbere konkrétnej hypotéky je ale treba si dať pozor na niekoľko vecí. Poďme si zhrnúť aspoň tie základné.

Výška úrokových sadzieb

Tou najdôležitejšou vecou je to, akú bude mať hypotéka úrokovú sadzbu. V tomto ohľade pre vás mám v súčasnej dobe veľmi pozitívne správy. Ako už ste možno počuli, v týchto dňoch a týždňoch sú úrokové sadzby pri hypotékach na rekordne nízkych hodnotách. V priemere sa pohybujú ľahko nad 2 percentami, čo je zhruba polovica hodnôt v porovnaní so situáciou pred 3 – 5 rokmi. Nie každá hypotéka je však takto výhodná. Preto si vždy skontrolujte, aké úroky u vybraného produktu zaplatíte.

Spôsob splácania

Veľkú úlohu pri výbere hypotéky hrá tiež to, akým spôsobom ju budete splácať. Ideálne sú pravidelné mesačné splátky, kedy má hypotéku rozloženú napríklad až na 20 rokov. Každý mesiac platíte napríklad 8.000 Sk. Ak si dohodnete úver, kedy splátky budú po roku či dokonca naraz, môže vám to k danému termínu prirobiť veľké starosti.

Fixácia úrokových sadzieb

Okrem výšky úrokovej sadzby si všímajte tiež toho, na akú dlhú dobu máte zaručenú ich fixáciu. Teda to, ako dlho sa vám úroky nezmení. Vyhnete sa tak prípadnému navyšovanie, kvôli čomu by sa úver mohol výrazne predražiť.

Porovnanie

Pri výbere hypotéky si urobte porovnaní všetkých dostupných produktov. K tomu vám dobre poslúži hypotekárne kalkulačka, ktorá porovnáva ponuky najvýznamnejších tuzemských bánk, respektíve jej produktov. Výpočet je veľmi jednoduchý a rýchly, do kalkulačky len zadáte niekoľko základných parametrov – výšku úveru, dobu splatnosti, dobu fixácie úrokovej sadzby a výšku splátok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *