Fixácia úrokovej sadzby hypotéky

Fixácia úrokovej sadzby hypotéky

Aby ste mali istotu, že vám banka nebude zvyšovať úrokovú sadzbu u hypotéky, tak ako porastie inflácia alebo sa bude vyvíjať diskontná sadzba ČNB, máte vždy možnosť si úrokovú sadzbu fixovať.

Na akú dobu fixovať hypotéku

Záleží čo od fixácie očakávate. Podľa dĺžky zafixované doby sa menia aj ponuka banky, akú úrokovú sadzbu vám poskytne. Podľa toho spoznáte, čo vlastne chce banka. Spravidla sa úroková sadzba s rastúcou dĺžkou doby fixácie zvyšuje, banka očakáva, že úroky porastú a tak vám nechce nechať hypotéku lacno aj za 10 rokov.
Fixovať samozrejme nie je možné na obdobie dlhšie, než je dohodnutá samotná hypotéka.

Čo sa stane po uplynutí doby fixácie

Akonáhle doba fixácie končí, “mala” by vám banka zaslať doporučený list, v ktorom vás o tom informuje. Banka vás samozrejme chce ako svojho klienta aj naďalej, ale uplynula určitá doba, mohla sa zmeniť situácia na trhu hypoték a tak nemožno vopred povedať, čo vám banka ponúkne.
Rozhodne je ale dobré sa stretnúť osobne s bankovým alebo hypotekárnym poradcom a skúsiť trochu licitovať. Banka má určite ku zjednávanie priestor a ako lojálni klient je teraz máte v hrsti. U hypotéky na 40 000 eur s dĺžkou 20 rokov je každá desatina percenta z úrokovej sadzby asi 3 eura mesačne. Takže nepodpísať prvú ponuku sa iste oplatí.