Ako vyhľadať najlacnejšie povinné ručenie

Ako vyhľadať najlacnejšie povinné ručenie

Kto vlastní auto, tak určite veľmi dobre vie, že takýto automobil je vyložene diera na peniaze. Keď opomenieme obstarávaciu cenu auta, najviac človek samozrejme utratia za palivo. Mesačne sa tieto sumy môžu šplhať až do výšky tisícov korún, vodiči z povolania utratia za naftu a benzín pokojne aj desaťtisíce mesačne (aj keď je pravda, že to neplatí z vlastného vrecka). To ale nie je zďaleka všetko.

Auto je stroj ako každý iný a stroje sa veľmi rady rozbíjajú, hlavne keď to človek čaká a potrebuje zo všetkého najmenej. Automechanici tiež nepracujú zadarmo a náhradné diely sa nevyrobili len tak od seba. A to nehovoríme o platení zákonne povinné poistky – takzvaného povinného ručenia. U zvlášť mladých vodičov so silnými autami sa aj táto suma môže vyšplhať na takú cenu, za ktorú by človek mohol zaobstarať už pomerne luxusnú dovolenku.

Našťastie sa v poslednej dobe začínajú objavovať na internete rôzne porovnávače, ktoré vám pomôžu vybrať najlacnejšie poistku na trhu. Tieto stránky majú vyjednané s poisťovňami také podmienky, na aké bežný smrteľník nikdy nemôže dosiahnuť. Povinné zmluvné poistenie porovnanie vám tak môže ušetriť tisíce korún mesačne. Koľkokrát dosahuje úspora až päťdesiatich percent, čo už je veľmi zaujímavé, aspoň natoľko, aby si to človek vyskúšal – k tomu slúži povinné ručenie kalkulačka, vďaka ktorej si môžete zistiť aktuálnu cenu pre vás a vaše vozidlo.

Po spracovaní všetkých údajov sa vám objaví zoznam najlepších ponúk, z ktorých si môžete vyberať. Samozrejmosťou je doplnenie nejakého pripoistenie, napríklad poistenie skiel alebo batožiny a podobne. Viac informácií nájdete na informačnom portáli www.usporypenez.cz, kde okrem ponúk lacného povinného ručenia môžete dojednať aj cestovné poistenie alebo zistiť úsporu energií.

Čo vám hrozí, ak nemáte povinné ručenie?

Jednoducho povedané vám hrozí problémy, a to dosť veľké problémy. Poistenie zodpovednosti z prevádzky vozidla, skrátene povinné ručenie, je jednoducho nutnosťou, bez ktorej majiteľ automobil nesmie prevádzkovať na verejných komunikáciách. Z takéhoto poistenia sa totiž hradí všetky náklady na úhradu škody na vozidle iného majiteľa, ktoré ste poškodili pri vami zavinené dopravnej nehode, a ďalej tiež náklady spojené s liečením, prípadne úmrtím vodiča či spolujazdca poškodeného vozidla. A aj náklady tretích strán, napríklad na opravu poškodeného domu, do ktorého ste nabúrali pod.

Čo keď povinné zmluvné poistenie nemáte?

Ak takú poistku nemáte, hrozí vám, že všetky náklady, vrátane súdom stanového odškodnenie poškodených pri dopravnej nehode, budete musieť platiť vy sami. A to môže znamenať náklady v poriadku státisícov, miliónov a v prípade smrteľnej nehody, alebo zvlášť veľké škody až desiatok miliónov korún.

Ale ani nemusíte havarovať, aby ste na jazdenie autom bez uzavretej zmluvy o povinnom ručení finančne doplatili. Stačí, aby vás pri bežnej policajnej kontrole hliadka požiadala o zelenú kartu, ktorá dokladá platnú poistku. Keď ju nepredložíte, prípadne si hliadka podľa ŠPZ zistí, že je auto nepoistené, môžete dostať na mieste blokovú pokutu, ale ak sa celá záležitosť dostane až do správneho konania, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 5 až 40 tisíc korún. Navyše od 1. januára 2018 platí každý majiteľ Kancelárii poisťovateľov poplatok za každý deň, kedy auto nemalo uzavreté riadne povinné ručenie. Tento poplatok sa stanovuje podľa typu vozidla a môže dosiahnuť u osobného auta až niekoľko desiatok korún denne. Dávajte preto pozor, aby ste nezostali bez poistky ani deň.

Ako vybrať vhodné poistenie?

Pri výbere vhodného poistenia vychádzajte z porovnania ponúk povinného ručenia rôznych poisťovní a vyberte si tú, ktorá je pre vaše vozidlo najvhodnejšie. To nutne neznamená, že by mala byť najlacnejší ani najdrahší. Dávajte prednosť čo najvyšším limitom plnenia, pár ušetrených sto korún ročne vám nestojí za riziko veľké škody, ktorú poisťovňa kvôli nízkemu limitu neuhradí.

Netýka sa len automobilov

Povinné ručenie sa ale netýka len osobných a nákladných automobilov, autobusov, ale aj traktorov, trolejbusov. Podľa novej smernice Európskej únie, ktorá povinné ručenie vyžaduje aj od vozidiel Segway, či elektrobicyklov, musí mať povinné ručenie aj detská elektrická autíčka. Povinné ručenie pre detská autíčka je ale trochu príliš nielen pre českých rodičov, takže sa v tejto chvíli ide o zmiernenie smernice, alebo o výnimkách, ktoré by povinné ručenie pre detské autíčka z platenia vylúčili.